Głaz Borkowskiego (Strzyża) 23 września 2017

Trójmiejskie Gry Parkowe na Orientację ALMANAK 

Zapraszamy wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu, w szczególności młodzież szkolną wraz z opiekunami, na Trójmiejskie Gry Parkowe na Orientację ALMANAK oparte w dużym stopniu na zasadach Biegów na Orientację. Szczegóły w dziale AKTUALNOŚCI oraz w regulaminach poszczególnych edycji pod wskazanymi datami w menu.

Pierwszy cykl Trójmiejskich Gier Parkowych (pod nazwą Biegów Parkowych) miał miejsce w końcówce zimy 2012. Kolejny już na wiosnę 2013. Wszystkie dotychczasowe cykle cieszyły się bardzo dużą popularnością.

Zawody mają głównie charakter edukacyjny i popularyzujący orientację w terenie. Na trasie SPORT chętnie udział biorą osoby trenujące do większych zawodów BnO. Teren jest łatwy w orientacji, bezpieczny, obejmujący niewielki i niekiedy bardzo ciekawy pod względem krajoznawczym oraz przyrodniczym obszar, dzięki czemu opiekunowie mogą być spokojni o swoich podopiecznych. Za każdym razem organizator wytłumaczy zasady i odpowie na każde nurtujące uczestników pytanie.

Zasady biegu na orientację są proste. Uczestnik otrzymuje na starcie kartę startową oraz mapę z zaznaczonymi za pomocą kółek miejscami, do których musi dotrzeć. W zaznaczonych miejscach w terenie ustawione są specjalne, przestrzenne lampiony (tzw. punkty kontrolne w skrócie PK), przy których znajdują się perforatory (dziurkacze) do potwierdzania pobytu. Zadaniem uczestnika jest odnalezienie wszystkich PK w wyznaczonej kolejności i potwierdzenie swojego pobytu perforatorem na karcie startowej.

Każdy, najlepiej indywidualnie (wtedy jest największa satysfakcja), wybiera sobie własną drogę dotarcia do kolejnego punktu kontrolnego. W zależności od umiejętności nawigacyjnych może to zrobić po drogach i ścieżkach lub iść/biec na przełaj utrzymując kierunek na punkt. Używa się do tego kompasu. W parku ten przyrząd nie zawsze jest konieczny, gdyż mapę można orientować według tego, co widać w najbliższym otoczeniu. Kompas może jednak znacznie ułatwić znalezienie punktu.

Najważniejsze jest dotarcie do punktów kontrolnych, czas ma drugorzędne znaczenie zatem niekoniecznie trzeba biegać. Trasę można pokonać w dowolnym tempie, traktując Gry Parkowe na Orientację jako spacer na świeżym powietrzu z dużą dawką dobrej zabawy.

Mapa do biegów na orientację jest specjalną mapą sportową o specyficznych znakach topograficznych, których można bardzo szybko się nauczyć nawet w trakcie biegu lub marszu.

Gry Parkowe są organizowane przez cały rok. Zachęcamy do udziału nie tylko w porze ciepłych miesięcy, ale szczególnie w okresie wczesnowiosennyn i późnojesiennym, kiedy większość z nas ma obniżoną aktywność ruchową ze względu na pogodę, choć wcale tak nie musi być. Dodatkowo można wówczas odkrywać zupełnie inny świat złotej polskiej jesieni, przypruszonego śniegiem krajobrazu, czy budzącej się wiosną do życia przyrody.

Bardzo gorąco zapraszamy do udziału w Trójmiejskich Grach Parkowych na Orientację. Szczegóły w dziale AKTUALNOŚCI oraz w regulaminach poszczególnych edycji pod wskazanymi datami w menu.